Jakie obowiązki ma kierownik projektu?

Projektu Gamma Zaplecza 100.jpg

Kierownik projektu to osoba bardzo ważna w zasadzie w każdej firmie. Jakie w zasadzie ma on obowiązki?

Obowiązki kierownika projektu

Generalnie trochę zależy to od tego, o jakim stanowisku dokładniej tu mówimy. Kierownik projektu według dawnego systemu pracy, stosowanego nieraz jeszcze w firmach, to osoba, która zarządza ogromnym zespołem, to jego naczelny lider. Jednak znacznie częściej dzisiaj w firmach stosuje się już agile.

Oznacza to ni mniej ni więcej jednak to takie kierownik projektu przede wszystkim ma za zadanie podzielić projekt na mniejsze zadania i utworzyć kolejne zespoły, które się będą nim zajmowały.

Oczywiście musi on także sprawnie koordynować pracę poszczególnych zespołów, co w ogóle nie jest zadaniem prostym, przede wszystkim dlatego, że obecnie firmy korzystają z bardzo efektownej, acz niestety całkiem trudnej metodyki zwanej Scrum, będącej częścią agile.

Tutaj zasadniczo bardzo istotne jest to, aby kierownik posiadał odpowiednią wiedzę. Bez wiedzy niestety nie będzie on w stanie pełnić swoich obowiązków, nie będzie wiedział, jak dzielić pracę, jak dostosowywać tempo, co zrobić, kiedy któremuś zespołowi nie wyjdzie praca itp. Dlatego też musi on koniecznie wybrać się na szkolenie agile foundation, które kończy agile pm foundation egzamin.

Warto jeszcze podkreślić, że takie kierownik zespołu musi umieć rozmawiać z ludźmi. do jego obowiązków bowiem także należą kontakty z klientem i wiele innych negocjacji.

Oczywiście, trzeba jeszcze powiedzieć o tym, że w zasadzie dzisiaj to szczególnie ważne jest także to, aby kierownik zespołu umiał odpowiednio skonstruować zespoły, tak aby byli w nich odpowiedni ludzie.


Zobacz tego bloga: Artykuły – szkolenia


Jak dokładniej to wygląda? Otóż w zespole Scrum są trzy główne role – Scrum developer, Scrum master oraz product owner. Kierownik projektu zdecydowanie musi wiedzieć, czym różnią się między sobą te role i jak je dopasowywać. Aby to wiedzieć, powinien on zainwestować w szkolenia Scrum developer, szkolenie product owner, czy też w szkolenie Scrum master.